22

lut

22 lutego 2022

Białko w diecie wegańskiej

Dieta roślinna przez ostatnie lata cieszy się  popularnością. Przechodzimy na nią z różnych powodów: etycznych, zdrowotnych albo z czystej ciekawości.

Dieta wegańska i wegetariańska na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo trudna ze względu na częste niedobory białka przy nieodpowiednio dobrze złożonym jadłospisie. Jednak nie jest to żadna sztuka i da się odżywiać roślinnie i przy tym dostarczać dla swojego organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Po pierwsze, białko roślinne i zwierzęce składa się dokładnie z tych samych aminokwasów tylko że w różnych kompilacjach. Po drugie, na rynku jest mnóstwo roślinnych produktów, które są bogate w białko. Quinoa, nasiona chia i soja zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy.

Podstawą diety roślinnej są warzywa i owoce, które zawierają dużo błonnika, witamin i minerałów, ale również białka. Szczególnie bogate o proteinę są takie warzywa, jak jarmuż, szpinak, brokuły, brukselka i burak.

Orzechy i nasiona również zawierają wszystkie składniki pokarmowe niezbędne do zachowania dobrej kondycji oraz witalności, m.in. witaminy, minerały, aminokwasy, węglowodany i tłuszcze.

Aby zapobiec niedoborom białkowym i zaburzeniom, które są wynikiem nieprawidłowej podaży białka podczas stosowania diety wegańskiej, należy dbać o codzienne spożycie produktów roślinnych będących źródłem tego składnika. Według Instytutu Żywności i Żywienia zalecane dzienne spożycie dla osób dorosłych wynosi 0,9 g białka na każdy kilogram masy ciała. To zapotrzebowanie wzrasta w ciąży (1,2 g/kg m.c.) i w trakcie laktacji (1,45 g/kg m.c.).

Opierając się na tych zaleceniach, dorosły mężczyzna, który waży 75 kg, potrzebuje 67,5 g białka w diecie dziennie. Należy pamiętać, że u osób uprawiających sport, to zapotrzebowanie jest wyższe.

W Tasty Project dbamy o obecność tych wszystkich produktów w naszych zestawach, by dieta wegańska wprowadzała do Waszego życia więcej nowych smaków, kolorów i była dobra dla zdrowia! 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej diety wegańskiej tutaj.